Kávy

Nová vlna

Vždy iná odroda kávy“

V Cafe Frei si prídu na svoje aj milovníci tradičných káv, ktoré každé 3-4 mesiace pripravujeme z iného druhu kávy. Vždy sa vyberie špeciálna odroda z jedného kúta sveta a z nej podávame vaše obľúbené kávové nápoje. 

Espresso

Espresso

Shot v štýle New-Yorku.

Double espresso

Double Shot

Dvojité espresso.

Cortado

Cortado

Káva podobná espressu, zjemnená trochou teplého mlieka.

Piccolo

Piccolo

Populárna medzi Austrálčanmi.

Cappucino

Cappucino

Obľúbená klasika s mliečnou penou v kalifornskom štýle.

Flatwhite

Flat White

S dvojitým espressom, pripravená presne tak, ako ju radi pijú v Londýne.

Origami

Origami

Za studena prekvapkávaná káva s ľadom.

Talianske kávy

Krémové základné espresso – horkastý svet chutí”

Základom talianskych káv je krémové espresso. Doba pretečenia vo vysokotlakovom stroji je prísnych 25 sekúnd, lebo takto najlepšie vynikne horkastá aróma na tmavo pražených juho a stredoamerických kávových zrnách. Mlieko je napenené, ale nikdy nie horúce. Cukor môže pridať iba konzumujúci zákazník podľa svojich preferencií. 

espresso-italiano

Espresso italiano

Takto to milujú Taliani – horko pražená káva s cremou na povrchu. To je niekoľko milimetrový krém na povrchu, aby z kávy neunikla vôňa. Primiešaním kávových zŕn z Guatemaly s vysokým obsahom bielkovín bude talianske espresso ešte krémovejšie a krásne jemné.

Rímske espresso macchiato

Klasické talianske espresso s mliečnou penou na vrchu. V skutočnosti mlieko neobsahuje, iba na záver sa pridáva trocha mliečnej peny. Je to len taký „klobúčik“ na káve, ako zvykli hovoriť rímske ženy.

Sicílske espresso

V juhotalianskej verzii sa na krémové espresso nastrúha tvrdá pomarančová kôra. Treba ju nechať minútu odstáť a až potom vypiť. Chute sa vzájomne výborne prepoja.

Espresso doppio

Iba pre tých so silným srdcom. Dvojité espresso Italiano. Dvojitá porcia kávy, dvojitá aróma, dvojitý kofeín.

Cappuccino

Overená klasika. Spojenie krémového espressa a napeneného mlieka. Takmer polovica nápoja je čistá káva a zvyšok mlieko, aby sa jej zamatové chute príliš „nezriedili“ mliekom.

Neapolské latte macchiato

Kvalitne napenené mlieko v sklenenom pohári, vrstvené espressom. Doslovný preklad: zašpinené mlieko. Jeho príbeh sa začal v Neapole, kde ho používali ako detský nápoj na sobotné popoludnia. Barista napenené mlieko iba „zašpinil“ kvapkou kávy, aby ju mohli piť aj deti.

Fereroni

Ferreroni

Krémová dezertná káva s piemontskými lieskovými orieškami, rozpustenou belgickou čokoládou a šľahačkou. Nápoj je zložený z obľúbených ingrediencií Michele Ferrera, ktorý  čerpal inšpiráciu na svojich cestách od Bruselu až po Londýn.

Francúzske kávy

„Jemne sladké mliečne kávy –  s citrusovou príchuťou Afriky“

Na rozdiel od talianskej kávy majú tieto kávy väčšinou sladkastú chuť a sú pripravované s mliekom alebo smotanou. Aby boli chute vyvážené, základ tvoria vždy citrusové africké kávové zrná pražené na svetlejšie, aby sladké mlieko a trpká príchuť boli v jemnej harmónii. Hlavnou konkurenciou horkastého Ríma je parížska škola kávy, ktorá si podmanila Rakúsko aj Španielsko. V koloniálnom svete sa k cukru pridávali aj korenia, ktoré vykúzlili exotické a vzrušujúce chute kávy obľúbené Francúzmi, nazývané tiež French press (zalievaná, cedená káva).

spanielske-macchiato

Španielske macchiato

Nápoj býčích zápasov. Mlieko osladené kakaom a cukrom napeníme a pridáme k nemu africkú veľkú kávu. Škorica musí byť sypaná do tvaru špirály tak, ako bol kedysi po zabitom býkovi vyhladený piesok v madridskej aréne.

viedensky-kapuciner

Viedenský kapucíner

Bola to obľúbená káva v monarchií. Základná káva má charakteristickú, mierne citrusovú chuť, pretože kávové zrná Rakúšania pražia menej ako Taliani. Základnú kávu korunuje sladená pena zdobená čokoládovými hoblinkami. Sissi túto kávu milovala natoľko, že ju stále pila aj v Pešti.

safari-espresso

Safari espresso

Mliečna káva na espressovom základe naparená s čajom Rooibos, datľami a pomarančovou kôrou. Smotana a kávová lyžička hnedého cukru ju robí trochu sladšou, lebo aj silná káva „potrebuje“ jemnosť. Podávaná so šľahačkou. Kávu si môžete vychutnať vo verzii krátkeho (maláho) espressa, ale aj dlhého (veľkého) espressa s väčším množstvom mlieka.

savojska-piskotova-kava

Savojská piškótová káva s rumom a orechami

Mohli by sme ju nazvať hoci aj tiramisu – kávou. Pred storočiami francúzski dvorní cukrári vymysleli detskú piškótu Savoiardi pre Ľudovíta XII., ktorý bol veľkým milovníkom sladkostí. Onedlho sa potom v Savojskom vojvodstve konzumovala aj v tekutom prevedení na vrchu spenenej kávy s rumom a orechami.

parizska-mliecna-kava

Parížska mliečna káva – Cafe au Lait

„Odpoveď“ Francúzov na talianske latte, ktoré sa pripravuje s veľkou dávkou napeneného mlieka. Veľká káva a napenené mlieko sú rovnako teplé, pretože iba takto sa chute zmiešajú skutočne jemne. Na vrchu je pena a škorica.

latte-zanzibarsky-klincek

Latte so zanzibarským klinčekom

Sladkasté latte uvarené s množstvom klinčeka, trochou škorice, zázvoru (vďaka tamojšiemu sultánovi) a s výťažkom z pomarančových kvetov. Veľké, jemné a nadýchané latte, ideálne k posedeniu a ženskému klebeteniu.

sacher

Sacher-torta káva

Táto káva bola výherným výtvorom v baristickej súťaži od Cafe Frei. Svetoznáme sladkosti viedenského hotela Sacher “naliate do kávy”. Marhuľové želé, kakao a smotanová káva na báze horkej čokolády – klasické ingrediencie v kreatívnom spracovaní.

Latinské kávy

„Ovocné, exotické mliečne kávy – prevarené cez karamel“

Pri príprave latinskoamerických káv sa do mletej kávy hneď na začiatku pridáva cukor, ktorý sa pri varení roztopí pôsobením horúcej vody, takže horkosť kávových zŕn je presiaknutá sladkým karamelom. Do týchto káv sú zakomponované korenia a exotické ovocia ostrovov Karibiku, rovnako ako horké kakao a pikantné chute Južnej Ameriky.

Kubánske espresso

Kubánske espresso

Espresso sa už v kávovare varí s cukrom. Mierne sladká káva s príchuťou karamelu pripomína atmosféru Karibiku. Hemingway ju vždy pil s dvojnásobnou dávkou cukru.

Aztécke espresso s čili

Aztécke espresso s čili

Mexické exotické chute koncentrované do jedného espressa. Obsahuje nielen najemno pomleté čili papričky, ale aj hustú čokoládu. Treba ju dôkladne premiešať. Neštípe, ale má „šmrnc“.

Kokosová Médium káva

Kokosová „Médium“ káva s ružovým korením z Ria

Ako to už názov tohto nápoja naznačuje, káva sa pripravuje stredne veľká s mliekom, podľa najnovšieho trendu v Riu, sparená kokosom a ružovým korením. Pomenovanie ružové korenie je zavádzajúce, pretože chuť nie je pikantná, ale sladkastá, no na konci trochu pripomína korenie.

Nikaragujská tabaková káva

Nikaragujská tabaková káva

Najúspešnejšou kreáciou ponuky Cafe Frei je táto káva, ktorá svojou vôňou aj chuťou pripomína cigary. Zavedie nás do zadymeného a zmyselného sveta Latinskej Ameriky. Listy nikaragujského tabaku sa špeciálnou metódou namočia do šťavnatého strúhaného jablka, následne sa varia so smotanou. Takto vznikne komplexná esencia, ktorá v priebehu niekoľkých sekúnd prenesie na náš jazyk Strednú Ameriku, či vzrušenie farebnej a chaotickej Nikaraguy. Pripravená so šľahačkou. Môžete si ju vychutnať vo verzii krátkej (malej) kávy bez mlieka, len so smotanovou šľahačkou, ale aj ako dlhú (veľkú) kávu s pridaným mliekom.

Káva s orieškami z Guatemaly

Káva s orieškami z Guatemaly

Voňavá káva podľa mayského receptu s čerstvo praženými orieškami, pretože takto je ešte chutnejšia. Vymysleli ju Španieli, ešte v časoch kolonizácie. Do kávy pridali aj štipku kakaa. V Guatemale pijú túto kávu na raňajky.

Kostarické kokosové macchiato

Kostarické kokosové macchiato

Obľúbený nápoj autora knihy „Ostrov pokladov“. Hovorí sa, že spenenú mliečnu kávu španielskych kolonizátorov zmiešal prvýkrát s hustým kokosovým odvarom práve on, keď sa v roku 1880 vrátil z dodnes neobývaných tichomorských Kokosových ostrovov. Robert Louis Stevenson začal písať svoj svetoznámy román v Kostarike a pri písaní popíjal práve túto kávu.

Jamajské latte s Kolumbovým korením

Jamajské latte s Kolumbovým korením

Chuť jamajského pimiento korenia v tejto káve zvýrazňuje koncentrovaná zmes nového korenia, muškátového orieška, škorice a zázvoru. Tí, ktorí v období Vianoc ochutnali v štátoch Južnej Ameriky korenistú piškótu z tekvice na pečenie, sa s touto chuťou už mohli stretnúť, pretože jedným z vianočných favoritov Američanov je práve korenie pimiento.

Arabské kávy

„Korenisté, čajové kávy varené niekoľko minút v medenej nádobe”

V oblastiach Afriky obývaných arabmi sa pestujú kávové bôby korenistej chuti. V arabských kaviarňach ich dlho pražia na drevenom uhlí do sladka. Následne kávové nápoje dochucujú koreninami a varia na porciu veľkej kávy. Kľúčovým slovom arabskej kávy je čas, existuje totiž recept, podľa ktorého sa káva varí aj tri hodiny v hlinenej nádobe postavenej na drevenom uhlí. Počas dlhých púštnych večerov mali putujúci s karavánami čas na to, aby vyčkali, kým z kávy úplne vyniknú všetky chute, ktoré taliansky stroj na espresso za 25 sekúnd prípravy nikdy nespraví. Najnovšie sa súčasťou arabských káv stali aj čaj a mlieko.

Jemenská korenistá moka

Jemenská korenistá moka

Arabské chute v tomto latte predstavujú koreniny. Škoricu a klinček dopĺňa čokoláda, čo je už samozrejme európska verzia. Talianske marocchino vo verzii veľkej francúzskej kávy s veľkým množstvom mlieka a peny. Skutočná „rande” káva pre dámy.

Karamelová káva - Babylonská veža

Karamelová káva – Babylonská veža

Staroveká veža, ktorá stála na území dnešného Iraku, mala osem poschodí, preto aj naša káva má osem vrstiev. V základnom espresse pripravenom s mliekom, karamelom a cukrom, sa vzájomne prelínajú koreniny: zázvor, škorica, nové korenie, ako aj chrumkavý smotanový krokant na vrchu. Skutočná extáza rajskej záhrady!

Arabská káva - Gahwa

Arabská káva – Gahwa

Najstarší „kávový recept“ na svete. Arabi začali piť kávu týmto spôsobom pred 1200 rokmi. Varíme ju v malej nádobke s troškou škorice. Kávu treba trikrát priviesť do varu a tesne pred vykypením ju treba stiahnuť z ohňa. V minulosti k nej Arabi konzumovali sladké ďatle, keďže priamo do kávy nepridávali cukor. Ten začali do arabskej kávy pridávať až Turci pred niekoľkými storočiami. Káva je tak sladká a podáva sa bez mlieka.

Pomarančová káva Derviš

Pomarančová káva Derviš

Jedna z najlahodnejších „stredoázijských” verzií arabskej kávy. Základný recept arabskej kávy rozšírili islamskí mnísi, kočovní derviši, cestou do Strednej Ázie – k nemu pribudlo tamojšie obľúbené ovocie, pomaranč. Výrazná, hustá sladkastá káva.

Beduínska káva

Beduínska káva

Jej príprava je dlhá, pretože obsahuje kardamon. Po stáročia bola obľúbeným nápojom v karavánach. Kávu pripravujeme v horúcom piesku tak, ako v minulosti beduíni. Sýrsku verziu, ako ju pripravovali v Aleppe pred krvavou občianskou vojnou a ako ju milovala aj Agatha Christie, autorka mnohých detektívok, ktorá strávila veľa času v Sýrii. Neobsahuje mlieko.

Teheránske pistáciové latte s bergamotom

Teheránske pistáciové latte s bergamotom

Pistáciový dezert podobný sorbetu v Iráne. Vysnívaná káva s čokoládovým krémom a pistáciami. Nápoj je plný tradičných perzských vôní a chutí, vzrušujúcej zmesi bergamotu a spiruliny.

Exotické kávy

V Amerike sa verzia talianskej kávovej kuchyne spojila s latinskými príchuťami. Ich výtvor v sebe pekne prepája klasické espresso a karamelové tóny, ktoré prinášajú lahodnú chuť na pohodové chvíle. Obzvlášť Američania sú milovníkmi orechov, mandlí a vanilky, ktoré radi pridávajú do dlho varenej čiernej kávy.

Americano

Americano

Na chicagský spôsob. Skutočne uvoľnená a skutočne veľká káva. Samozrejme postavená na talianskych základoch. Vymysleli ju talianski mafiáni v Chicagu v 20. rokoch dvadsiateho storočia, kedy ju popíjali z papierových pohárov.

Espresso New York

Espresso New York

Natvrdo lisovaná káva predmočená vysokým tlakom, dlho prekvapkávaná. Veľké, vzdušné presso, ako ho milujú v New Yorku, vo štvrti Little Italy, ktorú obývajú práve Taliani.

Maui mandľové cappuccino

Maui mandľové cappuccino

Základom je espresso pripravené z kávovej zmesi zo Strednej Ameriky. Mlieko sa naparí s hustou mandľovou esenciou, ktorá je obľúbená medzi Havajčanmi. Následne sa sladkastá káva, rovnako ako talianske cappuccino, zmieša s krémovým mandľovým mliekom.

Austrálska orechová káva – Macalatte

Austrálska orechová káva – „Macalatte”

Makadamové orechy rastúce na večne zelených stromoch prvýkrát “zmiešali” s kávou v Austrálii – od tých čias už vzniklo mnoho receptov. Hustú orechovú šťavu sparíme spolu s mliekom – podľa nás je táto verzia najchutnejšia. V Austrálii ju nazývajú „Jindilli”.

Vanilkové latte z Miami Beach

Vanilkové latte z Miami Beach

Obľúbený kávový recept Američanov, bojujúci proti presladeným kávam, najmä tej argentínskej a brazílskej. Do spareného mlieka sa primieša hustá vanilka s troškou škorice a štipkou muškátového orieška.

Moka káva z čierneho lesa

Schwarzwald

Čokoláda, čerešňa a smotanová moka – tekutá variácia obľúbeného nemeckého dezertu – sladkej Schwarzwaldskej torty s višňami.

Malajská káva s bielou čokoládou

Malajská káva s bielou čokoládou

V Malajzii, kde žije veľa Japoncov, je táto káva zjaponštenou luxusnou verziou bielej kávy Ipoh, ktorá sa v týchto končinách pije každý deň. Malajský nápoj pripravený japonskou kávovou technikou. Malé latte varené zo sladkastých kávových zŕn osladené bielou čokoládou. Aby bola pikantná, mieša sa s praženými orechami. A nezabudnime na čokoládu, ktorá sa nachádza na dne pohára.

Osaka pistáciové matcha latte

Osaka pistáciové matcha latte

Pistáciová pasta spojená s práškovým zeleným čajom matcha, zmiešaná do hustého krémového latte. Výsledkom je vzrušujúci kávový nápoj s mandľovou a marcipánovou príchuťou podávaný v japonskej šálke.

Madagaskarská škoricovo-karamelová káva s rumom

Madagaskarská škoricovo-karamelová káva s rumom

Do espressa sa pridáva karamel zmiešaný s mliekom, jablkový prášok, škorica a pár kvapiek rumu. Bohaté latte na pamiatku veľkého dobrodruha Mórica Beňovského, ktorý bol istý čas aj kráľom Madagaskaru. Túto kávičku pre vás máme aj v nealko verzii, takže si ju môžete vychutnať aj bez rumu.

Energy boost

Energy boost coffee

Maximalizujte svoje sústredenie a nakopnite sa energiou s našou špeciálnou kávou Energy boost coffee. Espresso je pripravené z našej zrnkovej kávy Cafe Frei Espresso Superior a doplnené o čistý 100% kokosový olej a jemné ghee maslo, ktoré je mimochodom plné vitamínov! Túto kávičku si môžete vychutnať v mliečnom prevedení, ale aj bez mlieka.

Ľadové kávy

Chladivé kávové nápoje majú svoju tradíciu aj mimo Európy. Na mnohých miestach sú najobľúbenejšie mliečne kávové nápoje s penou, ktoré baristi formujú podľa svojej chuti. Jedno je isté: od Jávy až po Damask sú tieto exotické ľadové kávy špeciálne kvôli koreninám, rôznym ovociam a často kvôli charakteristickej chuti sladkého karamelu.

Pomarančový karamel Al Jaziar

Pomarančový karamel Al Jaziar

Táto káva nesie meno hlavného mesta Alžírska – Alžíru. Al-Jaziar, alebo „El-Dzsezai”. Akokoľvek ju však nazveme, jej obsah je rovnaký. Trochu pomaranču s rozpusteným cukrovým karamelom a na studeno, tak ako ju pili počas horúceho afrického leta „černonožci” na morských plážach.

Ľadová pomarančová moka z Jávy

Ľadová pomarančová moka z Jávy

Oku lahodiaci, žlto-čierny nápoj s atmosférou východnej Ázie. S množstvom ľadu, pomarančovej šťavy a kúskom pomaranča namočeného v káve. Káva s pomarančom sa takto prvýkrát spojili práve na ostrove Jáva.

Mandľová ľadová káva z Damasku

Mandľová ľadová káva z Damasku

Pôvodný arabský recept z horúceho východného pobrežia Stredozemného mora. Obsahuje hustú mandľovú šťavu a čerstvo praženú škoricu namočenú do studeného mlieka. Pridávajú sa do nej 3 kocky ľadu, viac ju riediť je zakázané.

Etiópske latte s ľadovým karamelom a zázvorom

Etiópske latte s ľadovým karamelom a zázvorom

Krásne vrstvené etiópske latte s penou na vrchu, pod pásikom kávy zase zmes pomaly hnednúceho karamelu a zázvoru. Čím viac času prejde, o to „hlbšie” klesne hnedá farba, rovnako ako v období dažďov hnedá, bohatá a hustá zem Etiópie vsaje do seba týždne trvajúci príval dažďa.

Ľadové pralinkové latte Parisienne

Ľadové pralinkové latte Parisienne

Los Angelská ľadová kokosová káva s lieskovoorieškovým čokoládovým krémom a penou, posypaná ružovým korením. Mňam! Rovnako intenzívne a strhujúce ako hollywoodske trháky.

Orechové frappé - cappuccino

Orechové frappé – cappuccino

Základom je husté citrusové espresso pripravené z africkej kávy, k nemu pridáme mlieko, a orechovú zmrzlinu plnú mletých orechov. Následne do nej vložíme kocky ľadu a dlho mixujeme, aby sme dostali jemnú a krémovú ľadovú kávu.

Bavorská ľadová káva

Bavorská ľadová káva

Citrusová káva obyvateľov Bavorska, pražená na svetlo, sa vynikajúco spája s roztopeným studeným cukrovým sirupom. U nás káva dostáva trochu pikantnosti vďaka strúhanej citrónovej kôre. V Bavorsku, tak ako my, dávajú na kávu veľa peny.

Ľadové cappuccino

Ľadové cappuccino

Ľadová klasika. Zmes krémového espressa a napeneného sladkého mlieka. Espresso varíme krátko, lebo keď sa ľad roztopí, kávu jemne zriedi.

Karibská rumová káva

Karibská rumová káva

Pôvodom z Jamajky, kde sa vyrába jedna z najunikátnejších káv na svete! Espresso sa pretrepáva v šejkri s kubánskym rumom, trstinovým cukrom a kockami ľadu. Na vrch navrstvíme krémový, napenený studený krém.

Zmrzlinová káva z Cannes

Zmrzlinová káva z Cannes

Bola to novinka filmového festivalu v Cannes v roku 2016, kedy bary pozdĺž pobrežia ponúkali kávu s vanilkovou zmrzlinou, do ktorej tentokrát nepridali kúsky orechov, ale sladkú roztápajúcu sa sušienku. Káva filmových hviezd bola vďaka sušienke krémovejšia a hutnejšia. Samozrejme, aj my sledujeme trendy, preto ju takto pripravujeme tiež.

Espresso tonic

Espresso tonic s pomarančom

Espresso tonic je počas letnej sezóny jedným z najpopulárnejších kávových nápojov. Preto nemôže chýbať ani v našej ponuke. Akurát sme ho pre vás ešte o niečo vylepšili, ochutnať ho môžete aj s osviežujúcim pomarančom.

Sibuja

Sibuja

Káva je inšpirovaná Tokiom, konkrétne jednou z najrušnejších moderných štvrtí Shibuya, kde nájdete tie najunikátnejšie cukrárne a kaviarne.Táto metropola pôsobí na všetky zmysly, je plná fantázie a kreativity, pričom si zachováva svoje tradície. A presne taká je aj Sibuja iced latte s čokoládou, čokoládovou zmrzlinou a malinovou esenciou.