Nie nadarmo sa považujú kakaové bôby za pokrm bohov, pretože horúca čokoláda je naozaj darom božským, ktorý sa nikdy nezunuje. Navyše ide o základnú zložku, ktorú je možné vynikajúco dochucovať: s mliekom alebo bez, studená alebo horúca, jej nekonečné verzie jednoducho ovládli svet. Občas sa ale oplatí zvoliť si miesto čokolády horúci karamel, teda aspoň u nás.
Austrálska oriešková čokoláda
Austrálčania, ktorí sú hrdí na to, že sú „orieškovou veľmocou”, si aj do horúcej čokolády pridávajú lieskové oriešky. Tento zvyk platí hlavne vo veľkých mestách, v uliciach Sydney a Melbournu, kde si radi pochutnávajú na tomto dezerte.
Alpská čokoláda zo Švajčiarska
Tak, ako ju už po celé storočia pripravujú vo švajčiarskych Alpách. Hustá čierna čokoláda rozpustená s čerstvou, sladkou mliečnou čokoládou. Jej tajomstvom je klíma na kakaových plantážach Južnej Ameriky, čistota alpského mlieka a starostlivá príprava.
Bostonská biela čokoláda
Chuť Ameriky päťdesiatych rokov. Kto ju ochutná, môže sa vrátiť do roku 1955, pretože my nasledujeme vtedajšie tradície a pripravujeme túto bostonskú špecialitu presne tak, ako ju varili v obchodoch s čokoládou firmy Hebert Candies, kde bielu čokoládu vymysleli. Z rozpusteného kakaového masla ochuteného vanilkou.
Kokosová čokoláda z Filipínskych ostrovov
Najviac kokosu sa pestuje na Filipínskych ostrovoch, je to až jedna tretina celkovej produkcie sveta. Odkedy sa v roku 1521 Filipín Magellan vylodil na pobreží, Španieli s mlsným jazýčkom obľubujúci kakao, začali intenzívne ovplyvňovať kultúru ostrovov. Bolo iba otázkou času, kedy sa na Filipínach zmieša kokos s horúcou čokoládou.
Karamel z Madagaskaru
Na Madagaskare vám už hneď po príchode domáci ponúknu vanilku, ktorou je ostrov preslávený. Rovnako návštevníkom v hoteloch nosia práve karamel s vanilkou. Madagaskarský karamel sa varí z hnedého cukru, ktorý je vyrobený zo sirupu z cukrovej trstiny, a práve preto je taký špeciálny.
Panamská ľadová čokoláda
Povráva sa, že obyvatelia Panamy túto hustú, no predsa studenú ľadovú čokoládu varili v búdkach pred kasárňami pre amerických vojakov, ktorí chránili Panamský prieplav. Spája v sebe tradíciu horkastého kakaa zo strednej Ameriky, ako aj mániu gringov (obyvatelia Panamy dodnes takto nazývajú Američanov), ktorí majú radi všetko veľké a sladké.